درباره مدرسه عالی فقه و اصول حضرت قائم (عج)

مرکز فقهی قائم

مدرسه عالی فقه و اصول حضرت قائم(عج) با هدف آموزش تخصصی طلاب در رشته های فقه و اصول و توجه به دروس جنبی مورد نیاز طلبه جوان در مقطع سطح عالی راه اندازی شده است. هدف این مرکز فقهی ایجاد محیط مناسب با به کارگیری شیوه های نوین در جهت تحقق هدف مذکور می باشد. ما در مرکز فقهی قائم(عج) از اساتید برجسته در رشته های مختلف حوزوی بهره می بریم و از راهنمایی بزرگان و اساتید به نام حوزه استفاده خواهیم کرد. برجسته ترین خصوصیات این مرکز فقهی مواردی همچون کاهش زمان دوره سطح عالی به سه سال، به کارگیری شیوه های نوین آموزشی ، تعلیم دروس جنبی لازم، ارائه برنامه های تربیتی و اخلاقی، برگزاری برنامه های تفریحی و زیارتی و ارائه کمک هزینه تحصیلی می باشد.

خدمات ما برای طلاب

کفالت علمی

برای بیشرفت هر چه بهتر طلاب محترم در قلمرو فقه و اصول و رسیدگی فردی به ایشان علاوه بر کلاس های درس در این مرکز، کفالت علمی نیز بر قرار است. طلاب محترم در برنامه ی منظم خارج از کلاس با کفیل های علمی خود اولا تلقی درست متن و مطالب درس را بررسی و سپس در صورت ضعف آن را بر طرف و در صورت قوت به عمق دادن به آن می پردازند. کفیل های علمی موظفند برنامه ی علمی طلاب را رصد و به ایشان برنامه ی علمی درست و راهکارهای تحصیل موفق تر را ارائه دهند.

دانش های تکمیلی مورد نیاز

در کنار تحصیل تخصصی فقه و اصول در این مرکز فقهی توجه ویژه ای به دانش های تکمیلی مورد نیاز فقیه طراز انقلاب اسلامی می شود. قرآن و حدیث به صورت روزانه در این مرکز فقهی درس گرفته میشود و همچنین دانش رجال و قواعد فقهیه نیز به طلاب محترم آموزش داده میشود.

امکان تحصیل در دوره های سه، چهار و پنج ساله

این مرکز تلاش دارد با بهره گیری از برنامه ی منعطف با رعایت محتوا محوری و تاکید بر تربیت طلاب فاضل، زمان را نیز مدیریت کند و طلاب محترم را بر حسب استعداد و علاقمندهای ایشان در دوره های زمانی مختلفی برورش دهد. به همین منظور و با نظر شورای علمی مرکز فقهی امکان تحصیل در دور های سه، چهار و پنج ساله برای طلاب محترم موجود می باشد.

برنامه های تربیتی و اخلاقی

یک طلبه باید در وهله اول خود فردی مهذب بوده و دارای نفسی وارسته باشد. فقدان امر تهذیب نفس در طلاب علوم دینی باعث انحراف آنان از هدف طلبگی می گردد. نگاه ما در این مرکز فقهی به امر تهذیب ، نگاهی اصلی و به عنوان یک پیش نیاز برای طلبه می باشد. بنابر این در این مرکز فقهی توجه ویژه ای به امر تهذیب طلاب شده است.

کمک هزینه تحصیلی

یکی از مسائل اساسی که برای خیلی از طلاب عزیز چالش ساز است و باعث می شود تمرکز آن ها در راه پیشرفت تحصیلی دچار تزلزل گردد، دغدغه های مالی است. ما در این مرکز تلاش داریم با ارائه کمک هزینۀ تحصیلی مناسب حتی الامکان دغدغۀ طلاب عزیز را کمتر نماییم، تا امکان تمرکز آنان بر روی دروس ، مضاعف گردد.

اردو – تفریح – زیارت – ورزش

برای بیشرفت هر چه بهتر طلاب محترم سعی شده در مدرسه به امور تفریحی و ورزشی در حد توان و داشتن زمان ، پرداخته شود.